Yangın Damperleri ve Duman Tahliye Sistemleri


Duman ve yangının havalandırma sistemi vasıtası ile diğer mahallere geçişinin önlenmesi ve yangın çıkan mahal ile yangın olmayan mahallerin birbirinden ayrılabilmesi amacıyla havalandırma tesisatlarında kombine yangın ve duman damperleri kullanılmaktadır. EN normlarına uygun klapeli tip yangın ve yangın duman kombine damperleri limit switch, magnet ventili ve servomotor aksesuarları seçenekleriyle BS normlarında perde tip damperleri ise konum göstergesi, limit switch ve elektromagnet aksesuar seçenekleri ile mevcuttur.

BS normlarında yangın ve duman damperleri ise çok kanatlı olarak konum göstergesi, micro switch, elektromagnet ve servomotor aksesuarları seçenekleriyle mevcuttur.

Yangın esnasında kaçış yollarının güvenli olarak muhafaza edilmesi ve can güvenliğinin sağlanması, itfaiyenin yangın yerini kolayca tespiti ve zamanında müdahalesi gerekmektedir. Tüm bunları yapabilmek için bu süre içerisinde dumanın dışarıya atılması ve insanların kaçışının sağlanması gerekmektedir. Bu amaçla duman tahliye sistemleri kullanılmaktadır. Kullanılan duman tahliye sistemleri ile doğal havalandırma sağlanmaktadır.